Dünyanın En Pahalı İlaçları

Amerika'daki sağlık sistemi üzerindeki değişiklikler son zamanlarda gündemi meşgul ederken, Forbes dergisi de yakın zamanda sistemin sorunlarında vurguda bulunurcasına dünyanın en pahalı dokuz ilacını belirleyen bir liste yayındaldı. Listedeki her bir ilacın hastaya olan yıllık maaliyeti 200.000 doların üzerinde. Listenin birinci sırasını Soliris (eculizumab) isimli ilaç alıyor. Alexion Pharmaceuticals tarafından üretilen bu ilaç, Paroksismal nokturnal hemoglobinüri (PNH) hastalığı tedavisinde kullanılıyor. Nadir görünen bir çeşit hemolitik anemi olan PNH Amerika'da yaklaşık 8000 kişide bulunmakta. Hastalık çok nadir olduğundan dolayı ilaç firmaları arasındaki rekabet minimal seviyede kalmış ve çok az firma bu hastalığın ilacını üretmiştir. Bu nedenle Alexion'ın Soliris isimli ilacı hastaya yıllık 409.500 dolara mal olmaktadır.

Listedeki ikinci en pahalı ilaç ise yıllık 375.000 dolarlık fiyatı ile Elaprase. Shire Pharmaceuticals tarafından Hunter Sendromu (MPS Tip I) hastalığının tedavisi için geliştirilmiştir. Hastalık dünyada sadece 2000 kişide görülmektedir.

Üçüncü sırayı BioMarin Pharmaceuticals tarafından geliştirilen Naglazyme isimli ilaç alıyor. Kafa büyümesi ve boy kısalığına sebep olan çok daha nadir bir hastalığın tedavisinde kullanılan bu ilacın hastaya olan yıllık maliyeti ise 365.000 dolar.