Dünyanın En Pahalı Motosikletleri

İlk defa 1860'larda Amerikalı Sylvester Howard Roper tarafından  tasarlanan motosiklet, ilk başlarda sadece Avrupa ve Amerika'da yapılan fuarlarda ve sirklerde sergileniyordu. Daha sonraları, birinci ve ikinci dünya savaşlarıyla birlikte motosikletlerin önemi anlaşıldı ve tüm dünyada popülerleşmeye başladı. Motosikletlerin gelişimi sürecinde, gün geçtikçe daha büyük ve güçlü motorlar ve daha hafif ve dayanıklı gövde malzemeleri kullanılmaya başlandı. Sonuçta günümüzün yüksek teknoloji ürünü ve pahalı motosikletleri ortaya çıktı. Artık, yeterli maddi gücünüz varsa, tamamen size ve istediğiniz özelliklere özel kişisel motosikletinizi bile yaptırabiliyorsunuz.

Günümüzde üretimde olan en pahalı motosikletlerin fiyatları yaklaşık 100 bin dolar ile 200 bin dolar arasında değişiyor. Yazımızın devamında dünyanın en pahalı dört motorsikletini bulacaksınız.

Listemizin en pahalı dördüncü motorsikleti Claudio Castiglioni tarafından tasarlanan MV Agusta F4 CC. Claudio Castiglioni, firmanın stratejik pazarlama ihtiyaçları doğrultusunda çok özel ve benzersiz bir motosiklet tasarlamak için kolları sıvamış ve ortaya MV Agusta F4 CC çıkmış. Bu motorun ismide bulunan "CC" tasarımcının isminin baş harfleri. Yaklaşık 315 km/saat hız yapabilen bu motorda 1078 cc ve 198 hp'lik bir motor kullanılmış. Sınırlı sayıda üretilen bu modelde bulunan platin bir plakada seri numarası yer alıyor. Bu italyan rüyasının size maliyeti yaklaşık 130 bin dolar.

Listemizde üçüncülüğü alan motor 150 bin dolarlık fiyatı ile MTT Turbine Superbike. Bu motor sadece fiyatı ile ön plana çıkmıyor. Kendisi aynı zamanda Guiness Rekorlar Kitabı tarafından "Dünyanın en güçlü seri üretim motosikleti" ünvanına sahip. Rolls Royce tarafından üretilen motor, 300 hp'nin üzerinde güç üretebiliyor. Motorda ayrıca karbon fiber kaporta, arka tarafına monte edilmiş bir kamera, ön ve arka yönlerde etkili radar tesbit cihazı, tek tuş ateşleme sistemi ve daha birçok özellik bulunuyor. Motor Hollywood 'da da çok popüler. "Tork" isimli filmin başrolünü üstlenen motordan, ünlü "Talk Show" sunucusu Jay Leno'nun garajında da bir tane bulunuyor.

Yaklaşık 200 bin dolarlık fiyatı ile "Nera Concept Bike" listemizde ikinci sıradan yer buluyor. Ducati 998RS üzerine inşa edilen bu motor bir tasarım ve estetik harikası. "Sade güzellik ve güzel sadelik" sloganı ile İtalyan tasarımcı ve mühendisleri tarafından yapılan bu motosikletin motoru titanyum ve aliminyum gibi hafif metallerden üretilmiş. Macchia Nera'ya yandan baktığınız zaman özellikle açıkta bırakılmış motor aksamını görebilirsiniz. Bu görüntü motorun minimalist tasarımına estetik bir unsur katıyor. Türünün tek örneği olan bu motor seri olarak üretilmiyor malesef. Özel siparişle sahip olabileceğiniz motorun fiyatı tam olarak 201 bin dolar.

Dünyanın en pahalı seri üretim motosikletin fiyatı yaklaşık 250 bin dolar. "Dodge Tomahawk V10" isimli motor birkaç yüz adetle sınırlı sayıda üretiliyor. 10 silindirlik 8.3 litre devasa motoru, motosikleti teoride 643 km/saat'lik hıza çıkarabiliyor. Tabi pratikte bu hızı yapmışmıdır hiç sanmıyoruz ama fikri bile dudak uçuklatıcı. 680 kilogramlık motor ayrıca 100 km hıza yaklaşık 2.5 saniyede çıkabiliyor.