Dünyanın En Pahalı Saatleri

08 Mart 2010 | Yazar: admin | Kategori: Dünya, Genel, Lüks

Saat kolleksiyonculuğu dünyanın en pahalı hobilerinden birisi. Biriktirilebilir saatlerin fiyatları bir kaç bin dolardan başlayıp, milyonlarca dolara kadar çıkabiliyor. Peki nedir bir saati bu kadar pahalı yapan? Tamamen el emeği ile yapılan bu saatler yüzlerce yıllık bilgi birikiminin bir sonucu. Elektronik hiçbir unsur içermeyen ve tamamen mekanik aksama sahip bu saatlerin karmaşıklığı fiyatını belirleyen en önemli unsurlardan birisi. Karmaşıklık ne kadar artarsa fiyatı da o derece artıyor. Yazımızın devamında dünyanın en pahalı saatleri hakkında detaylı bilgiler bulacaksınız.

Vacherin Constantin Tour de l’Ile – 1.5 milyon dolar

İsviçre’li saat üreticisi Vacheron Constantin, kuruluşunun 250′inci yıl dönümünü dünyanın en komplike kol saatleri Tour de l’Ile’yi üreterek kutladı. Bu saatin ne kadar özel ve karmaşık bir saat olduğunu, üretimi esnasında harcanan 10 bin saatlik araştırma çalışmalarından da anlayabiliriz.
Sadece yedi adet üretilen bu saat tahmin edeceğiniz gibi sadece günü ve saati göstermekle kalmıyor. Saatte toplam on altı farklı gösterge mevcut. Bunlardan birkaçını saymamız gerekirse; Gün batımı göstergesi, daimi takvim, ikinci zaman dilimi ve tourbillion mekanizması.
1.5 milyon dolarlık fiyatı ile son yıllarda üretilen en pahalı saat.

Patek Philippe Platinum World Time – 4 milyon dolar

Patek Philippe tarafından üretilen Platinum World Time, 2002 yılında yapılan bir açık artırmada 4 milyon dolara satıldı. Sadece bir adet üretilmiş olan bu saat 2002 yılında dünyanın en pahalı kol saatiydi.
Aslına bakarsanız dünyanın en pahalı on saatinin tümü Patek Philippe firması tarafından üretilmiş. Cenova merkezli firma ilk kol saatini 1868 yılında üretmiş ama firma ününü daha önce, 1851 yılında Kraliçe Victoria için özel ürettiği saatle kazanmış. Firmanın diğer ünlü müşterileri arasında Papa Pius IX, Danimarka Kral ve Kraliçesi ve İtalya Kralı var.

Patek Phillipe Supercomplication  -  11 milyon dolar

Patek Philippe’in en pahalı saati, New York’lu banker Henry Graves, Jr. için 1932 yılında üretilen sarı altın cep saati. Supercomplication isimli saat, Henry Graves ile Ohio’lu araba mühendisi James Ward Packard arasında yaşanan bir rekabet sonucu ortaya çıkmış. Bu iki arkadaş, dünyanın en komplike mekanizmasına sahip saati yaptırma yarışına girmişler ve Supercomplication, Graves’in bu yarışı kazanmasını sağlamış. Bu saatin karmaşık mekanizması, sonraki 50 yıl boyunca geçilememiş. Elli yıl sonra, yine Patek Philippe tarafından üretilen ve topam otuz üç fonksiyona sahip Caliber 89 isimli saat Supercomplication’ı tahtından indirebilmiş. Graves’in saati, 1999 yılında yapılan bir açık artırmada 11 milyon dolara satılarak dünyanın en pahalı saati ünvanını kazandı. Bu arada Caliber 89 yaklaşık 6 milyon dolara satıldı.

Chopard – 25 milyon dolar

Evet, yanlış okumadınız 25 milyon dolar. Bu saatin bu derece pahalı olmasının sebebi ne arkasında yatan enteresan hikayesi ne de süper karmaşık mekanizması. Fiyat tamamen üzerinde bulunan değerli taşlarla belirlenmiş. Bu süslü saatin üzerinde, kalp şeklinde 15 karat’lık pembe elmas, 12 karat’lık mavi elmas ve 11 karat’lık beyaz elmas, ve çeşitli büyüklüklerde 163 karat’lık beyaz ve sarı elmas bulunuyor. Toplamda 201 karat elmasla süslenmiş bu saat 25 milyon dolarlık fiyatı ile uzun yıllar dünyanın en pahalı saati olma ünvanını kaptırmayacağa benziyor.

Benzer Yazılar:

Etiketler: , ,

5 Yorum “Dünyanın En Pahalı Saatleri”

 1. cihan kilic diyor ki:

  saygilar bu saati ureten ve uretiminde emegi gecen arkadaslaslara saygilar ama unutzmayinki bu dunyada bu saate bakip bu satte emegi gecen arkadaslara ne kadar soveceklerini unutmamak gerekir.

 2. Sedat Olcay diyor ki:

  abi 25 milyon dolar olabilir mi ya ? ulan tmm yanı bi saat en fazla saat qosterme fonksiyonu dısında ne qösterebılır kı ? üstündeki elmaslar altınları …. mi sokacaklar anlamadım :D :D

 3. Beyda Nur diyor ki:

  benim daniel klean kol saatime 5 000 veya 3000 arası pahalı diyorlar. annem 100 ila 200 arası servistekiler ise 50 ila 100 arası diyorlar.bu saati bana sbs.’lerdeki ortalamamla 2. olduğum için okul bana hediye etti. özel Bahçelievler ihlas i.ö.o. (ayda 10 000 tl istiyorlar ve 3D EĞİTİM görüyoruz ayıca ipad larımız var ) ben şimdi kime inanayım?
  yardım edin.

 4. melih diyor ki:

  han gi geri zekalı alaçak?

 5. KEREM diyor ki:

  benim 50 liralık saatim de aynı zamanı gösteriyor o paha biçilemeyen en pahalı saatler de… benimkinin pili biterse 10 liraya takılıyor onların ki demekki 100bin dolara takılıyor… lüks yaşama hayır kardeşim. o kadar paran var git hayrına birşeyler yaptır yada ne bileyim iş yeri aç holding kur katkın olsun vatanına milletine…

Yorum birakin