Dünyanın En Pahalı Yatları

Yat kelimesinin İngilizcesi olan “Yacht” aslında “Jacht” kelimesinden türemiştir. Jacht Hollandalıların eskiden sığ sularda korsanları kovalamak için kullandıkları deniz taşıtlarına verdikleri isim. Eskiden derken çook eskiden. 1600’lü yıllardan bahsediyoruz. Aynı dönemlerde yaşamış olan Kral 2. Charles seferlerinden birisinin dönüşünde bu gemilerden birisini kullamış ve zamanla Jacht kelimesi önem sembolü ve daha sonraları da lüksün ve zenginliğin sembolü haline gelmiş. Günümüzde de durum pek farklı değil zaten. Birazdan okuyacaklarınız bunun en iyi kanıtı gibi görünüyor.Octopus – 200 milyon dolar

Microsoft’un kurucularından Paul Allen’in sahip olduğu bu yat dünyanın en büyük sekizinci yatı. 414 foot uzunluğundaki bu yat 2003 yılında inşa edilmiş. Yatta iki adet helikopter, 10 kişiyi alabilen bir adet denizaltı ve yedi adet bot bulunmakta. Okyanus dibini görmek isteyen yolcular için uzaktan kumandalı bir deniz taşıtı bile mevcut.

Rising Sun –200 milyon dolar

Oracle’ın patronu Larry Elisson ve medya duayeni David Geffe'nin ortaklaşa sahip olduğu Rising Sun yatı, 453 feet uzunluğunda ve 5 kat yüksekliğindedir. İşin enteresan yanı yatın bu denli büyük inşa edilmesindeki en büyük sebep Paul Allen’in Octopus’unu geçmekmiş. Bilmeyenler için hemen belirteyim Oracle ve Microsoft  firmaları ve bu firmaların patronları pek iyi geçinemezler. Bu yarış denizlere de taşmış anlaşılan. Bu pahalı yat 8000 feet yaşam alanına sahip. Yatta bulunan bazı özellikler: onyx tezgahlar, jakuzi banyolar, spa ve sauna, jimlastik ve sinema salonu.

Lady Moura – 210 milyon dolar

Bu 344 foot uzunluğundaki mega yatın sahibi milyarder Nasser Al-Rashid. Yatın özelliklerinden bir iki tanesini retractable havuz, Viscount Linley imzalı 75 foot yemek masası ve bir helikopter olarak sıralayabiliriz. Ama sıkı durun Lady Moura’nin en çılgın özelliğinden daha bahsetmedim. Beach resort! Evet yatta bir beach resort mevcut. Nasıl yani derseniz açıklayayım. Teknenin yan tarafında dışarı doğru açılabilen bir platform bulunuyor. Platformun üzeri tamamen kum kaplı. Resort havasını tam olarak yaşatmak için palmiye ağaçları bile mevcut. Yani kısacası bu yatın sahibi kumsalını yanında taşıyor.

Dubai –350 milyon

Bu pahalı yat konsept aşamasından bu yana üç kere isim değiştirdi. Platinum 525, Golden Star ve en son olarak Dubai. Platinum 525, Brunei Prensi Jefri Bolkiah tarafından 1996 yılında yaptırılmaya başlandı.  Ancak bir kaç yıl sonra finansal zorluklar projenin aksamasına sebep oldu. 2001 yılında Şeyh Muhammed bin Rashid Al Maktoum, o zamanların Dubai Prensi, projeyi devraldı ve ismini Golden Star olarak değiştirdi. 525 foot uzunluğundaki bu yatta bir adet kral dairesi, 5 adet VIP dairesi ve birçok misafir yatak odası mevcut. Kaptan köşkü, kaptana ait özel bir daire, ofis ve bir lounge barındırmakta. Bu devasa yat dört adet 9000 beygirlik dizel motorla hareket ediyor.

Eclipse – 1.2 milyar dolar

Rus milyarder ve Chelsea’ nin patronu Roman Abramovich’in bu süper yatı 560 foot uzunluğunda olacacak. Bu dev yatın tam fonksiyonel çalışabilmesi için en az 70 kişi görev yapacak. Abramovich ve misafirleri, paparazzilerin dijital fotoğraf makinelerini lazer kullanarak uzaktan bozabilen bir sistem tarafından korunacak. Ayrıca yat anti-bugging, anti-intruder ve füze tespit sistemleri ile donatılacak. Misafirler ayrıca boşaltılıp dans pistine dönebilen yüzme havuzunun keyfini çıkaracaklar. Yatta ayrıca ikinci bir yüzme havuzu, akvaryum, iki helikopter, üç adet bot ve bir denizaltı bulunacak.